Члени Клубу "КОЛО" заснували сквер ім. Марії Терезії

DSC_2918

Члени Клубу “КОЛО” заснували сквер ім. Марії Терезії

 

Ідея заснування Скверу належить ужгородському дипломату, юристу і громадському діячеві Алену Панову. Вона була представлена публіці в травні 2013 року і підтримана Владикою Міланом, єпископом Мукачівської греко-католицької єпархії.

Спорудження скверу покликане слугувати досягненню двох цілей:

1. облаштування території, яка забезпечить панорамний огляд Кафедрального собору

2. увіковічення Марії Терезії та інших історичних постатей, які внесли найбільший вклад у розвиток Замкового Кварталу

Сквер названий на честь імператриці Священної Римської Імперії, королеви Угорщини та ерцгерцогині Австрії Марії Терезії Габсбург-Лотарингської (1717-1780). Саме період її правління став одним з найбільш значущих у становленні міста. В ті часи Ужгород перетворився на регіональний центр. Саме тут була розташована столиця новоутвореної греко-католицької єпархії, яка об’єднала кілька тогочасних комітатів (областей) історичного Закарпаття. Пам’ятник Марії Терезії (скульптор – Богдан Томашевський) є центральною фігурою скверу.

У «Пантеоні Замкового Кварталу» (художник Анатолій та Наталія Тесовські, дизайнери Іван та Анна Іваниш, ландшафтний дизайнер Віктор Мешко, керівник робіт Михайло Собран) розташовані рельєфні портрети  тих людей, які протягом історії розвитку міста багато зробили для того, щоб найстарша частина Ужгорода виглядала саме такою, якою ми бачимо її сьогодні. Серед них:

  • Святий Іштван (967-1038) – перший угорський король, який прийняв хрещення та заклав основи держави. Під час його правління Замок став центром новоутвореного Ужанського комітату – територіальної одиниці, яка функціонувала більше 1000 років.
  • Карл Роберт (1288-1342) – угорський король, родом з Неаполя. Належав до знаменитої французької династії Анжу, яка правила у багатьох європейських державах. Передав Ужгород у володіння Другетам.
  • Філіп Другет (?1290-1327) – граф, найближчий соратник Карла Роберта, палатин Угорщини. Італієць франко-провансальського походження, який заклав основу династії Другетів, що володіла Ужгородом понад 350 років. Сучасного виду Ужгородський замок набув саме за часів правління цієї родини.
  • Міклош Берчені (1665-1725) – граф, один із найбільш відомих власників Ужгородського замку, який перетворив місто на важливий політичний та культурний центр Середньої Європи.
  • Андрій Бачинський (1732-1809) – перший повноправний греко-католицький єпископ, при якому Ужгород став центром єпархії. Його діяльність заклала основу для потужного розвитку міста, оскільки до відання єпархії було передано Ужгородський замок та весь Замковий Квартал.

Заснування Скверу було приватною ініціативою і здійснене завдяки зусиллям фундаторів та меценатів: родини Панових, Віктора Петрова – Генерального директора ПАТ ЕК «Закарпаттяобленерго».